Bursa Szkolna w Ełku

Bezpieczeństwo cyfrowe – ważne informacje i sygnały dla Rodziców

Bezpieczeństwo cyfrowe – ważne informacje i sygnały dla Rodziców !

Bursa Szkolna zapewnia Państwa Dziecku bezpieczeństwo cyfrowe poprzez realizację programu “BEZPIECZNA SZKOŁA” rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz realizację założeń Planu Działań “ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO W BURSIE SZKOLNEJ W EŁKU”.

Internet ma mnóstwo zalet. Jest narzędziem wspierającym w nauce, w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, w ciekawym spędzaniu czasu. Aby dzieciaki mogły z pełni korzystać z jego potencjału, my – dorośli powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Jak to zrobić?

1. Cyberprzemoc.
Drogi Rodzicu!
Czy wiesz, co Twoje dziecko robi w sieci?
Czy jest bezpieczne?
Dowiedz się, jak je chronić!
Przeczytaj poradnik: https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania


#KEI #NieZagubDzieckaWSieci #ePolakPotrafi

2. Szkodliwe treści w internecie
Młodym ludziom bardzo łatwo zetknąć się w sieci się z materiałami, które mają na nich szkodliwy wpływ i mogą zostawić ślad na ich psychice i więziach społecznych. O czym mowa? Chociażby o pornografii, filmach zachęcających do wulgarnych zachowań, poradach podszytych fałszywą troską, czy treściach, które namawiają do samookaleczania, a nawet samobójstw.
Drogi Rodzicu przeczytaj poradnik: https://www.gov.pl/attachment/1f7367e0-d3a9-44c1-a575-5adf2bd10999

3. Shareting i wizerunek dziecka w sieci
Sharenting to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń: share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo. Oznacza regularne zamieszczanie w sieci przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka. Czym się najczęściej dzielimy? Różnorodność materiałów wrzucanych do sieci przez rodziców jest ogromna. To zazwyczaj przełomowe momenty z życia maluchów, jak pierwszy uśmiech, ząbek, pierwsze samodzielnie stawiane kroki. Zamieszczamy też relacje dokumentujące ważne wydarzenia z przedszkola, czy szkoły oraz wspólne wyjazdy wakacyjne. Brzmi niewinnie, prawda?
Opublikowanie kilku ogólnych informacji o dziecku i zamieszczenie paru zdjęć w mediach społecznościowych nie musi od razu prowadzić do uruchomienia lawiny negatywnych konsekwencji. W opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK poradniku dla rodziców „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”, który został opracowany w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” przeczytacie, jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych oraz poznacie kilka zasad, które pozwolą wyeliminować zagrożenia związane ze zjawiskiem sharentingu.
Poradnik dla rodziców: https://www.gov.pl/attachment/aa0e6962-feeb-4390-b291-af4245b49143

 

4. Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i negatywne zachowania online
Media społecznościowe pozwalają nam na szybką komunikację i wymianę zdjęć oraz filmów. Te informacje trafiają nie tylko do naszych znajomych, ale często także do zupełnie nieznanych osób. Dlatego warto pamiętać, że korzystanie z udogodnienia, jakim jest dostęp do nowoczesnych technologii daje bardzo dużo szans i możliwości, ale również wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami.
Poradnik dla rodziców: https://www.gov.pl/attachment/333e45f8-0e13-4250-87e1-c03f2eb4b4b5

 

5. FOMO - czyli lęk przed „odłączeniem” od sieci i nadużywanie nowych technologii
Dla większości młodych ludzi internet stanowi naturalną przestrzeń do komunikacji i zdobywania informacji. Dorastali wraz z mediami społecznościowymi i nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez podłączenia do sieci. Intensywnie z niej korzystają i jest ona dla nich głównym dostarczycielem rozrywki, dostępu do kultury i centrum, tak ważnego w tym okresie, życia społecznego.
Poradnik dla rodziców: https://www.gov.pl/attachment/20563aaf-8cbe-4b38-87df-226ecb2b6657
6. Bezpieczni w mediach społecznościowych – praktyczne wskazówki
Włamania na konta w mediach społecznościowych – to temat, o którym w ostatnim czasie dość głośno. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji i jak skutecznie chronić się przed cyberatakami.
Poradnik: https://www.gov.pl/attachment/5a702c24-aaaa-4da0-9502-ea1c940a31d6


7. Infoholizm (siecioholizm) – nadmierne, obejmujące niekiedy niemal całą dobę korzystanie z zasobów Internetu i gier komputerowych (najczęściej sieciowych) i portali społecznościowych przez dzieci. Jego negatywne efekty polegają na pogarszaniu się stanu zdrowia fizycznego (np. choroby oczu, padaczka ekranowa, choroby kręgosłupa) i psychicznego (irytacja, rozdrażnienie, spadek sprawności psychofizycznej, a nawet depresja), zaniedbywaniu codziennych czynności, oraz osłabianiu relacji rodzinnych i społecznych.
8. Nawiązywanie niebezpiecznych kontaktów w Internecie - zagrożenie obejmuje kontakty osób dorosłych z małoletnimi w celu zainicjowania znajomości prowadzących do wyłudzenia poufnych informacji, nawiązania kontaktów seksualnych, skłonienia dziecka do zachowań niebezpiecznych dla jego zdrowia i życia lub wyłudzenia własności (np. danych, pieniędzy, cennych przedmiotów rodzinnych).
9. Zagrożenia bezpieczeństwa technicznego sieci, komputerów i zasobów online
Każde urządzenie, które jest podłączone do sieci internetowej, powinno mieć zainstalowany program antywirusowy. W sieci krąży mnóstwo niebezpiecznych wirusów. Jeśli któryś z nich dostanie się do urządzenia, może je trwale uszkodzić lub spowodować stratę ważnych plików.


Aby program antywirusowy był skuteczny, należy go systematycznie aktualizować.

WAŻNE ADRESY I TELEFONY:

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111;
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100;
Zgłaszanie nielegalnych treści – Dyzurnet.pl

 

http://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/wp-content/uploads/2017/09/zagrozenia-i-zalecane-dzialania-profilaktyczne-w-zakresie-bezpieczenstwa-fizycznego-i-cyfrowego-uczniow.pdf

 

https://www.cyfrowobezpieczni.pl

 

https://sieciaki.pl

 

https://kwestiabezpieczenstwa.pl/